
| Parameter | Value |
|---|---|
| Length | 6.5 mm |
| Width | 3.5 mm |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Number of Pins | 4 |
| Height | 1.8 mm |
| Packaging | Reel |
| Thickness | 1.6 mm |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS | Compliant |
| Polarity | Positive |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Dropout Voltage | 2 V |
| Min Input Voltage | 7 V |
| Output Current | 500 mA |
| Output Voltage | 5 V |
| Output Type | Fixed |
| Max Supply Voltage | 25 V |
| Min Supply Voltage | 7 V |
| Accuracy | 5 % |
| Max Output Current | 500 mA |
| Quiescent Current | 6 mA |
| Max Input Voltage | 25 V |
| Number of Outputs | 1 |
| Nominal Supply Current | 6 mA |
| Min Output Voltage | 5 V |
| Nominal Output Voltage | 5 V |
| Max Junction Temperature (Tj) | 125 °C |
| Max Output Voltage | 5 V |
| Power Supply Rejection Ratio (PSRR) | 80 dB |
| Number of Regulators | 1 |
| Schedule B | 8542390000 |
Stock: 63
Distributors
pcbx
Unit Price$0.72182
Ext.Price$0.72182
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.72182 | $0.72182 |
| 10 | $0.57926 | $5.79260 |
| 25 | $0.52903 | $13.22575 |
| 50 | $0.48315 | $24.15750 |
| 100 | $0.44125 | $44.12500 |
| 300 | $0.41927 | $125.78100 |
| 500 | $0.39838 | $199.19000 |
| 1000 | $0.37694 | $376.94000 |
